خواص رایحه درمانی ( آروماتراپی )؛ از افزایش میل‌جنسی تا کاهش‌وزن !

همه ما تاکنون تجربه کرده‌ایم که استشمام رایحه‌ای ما را به خاطره‌ای برده و دوره‌ای از زندگی را برایمان زنده کرده باشد. در واقع حس بویایی انسان بسیار قوی‌تر از حس چشایی او است و می‌توان گفت به‌نوعی قادر است خاطرات را نیز در خود نگهداری کند.باید بگوییم که تأثیر رایحه بسیار قوی‌تر از رابطه‌ای است که می‌تواند بین زمان و مکان ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است که رایحه‌ها می‌تواند تأثیرات فراوانی بر بدن داشته باشند. به‌طور مثال می‌توان از آن‌ها در کاهش استرس، ارتقاء عملکرد جسمی و روحی، برطرف ساختن درد، درمان بی‌خوابی و حتی کاهش وزن نیز استفاده کرد.

***روند پیچیده‌ای است. زمانی که گیرنده‌های بویایی در کانال تنفسی سیگنالی را دریافت می‌کنند آن را از طریق پیام‌های عصبی به پیاز بویایی در مغز ارسال می‌نمایند. پیام‌ها سپس در این قسمت دسته‌بندی‌شده و به سیستم لیمبیک فرستاده می‌شوند. این بخش از مغز مسئولیت نگهداری از خاطرات و احساسات و نیز برخی از رفتارهای اصلی را به عهده دارد. این رفتارها شامل تمایلات جنسی، لذت، جنگیدن و فرار است. به دلیل مقاربت این دو، معمولاً کنترل‌کننده‌های عصبی نیز گرفتار می‌شوند.

رایحه‌ها حتی می‌تواند خلق‌وخوی افراد را نیز تغییر دهند. اما خاصیت آن تنها به خلق‌وخوی شما محدود نمی‌شود.  در زیر به برخی از این خواص اشاره می‌کنیم.

1-کاهش وزن

2-از بین بردن اشتهای کاذب

3-آرامش

4-یادگیری چیزی جدید

5-کنترل درد

6-برطرف کردن اسپاسم های قاعدگی

7-ورزش باانرژی

8-افزایش میل جنسی

9-خواب عمیق

 

توضیحات تکمیلی :  عطردرمانی (آروماتراپی) شاخه‌ای از طب گیاهی است که در آن از برخی روغن‌های گیاهی به ‌صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ به ‌صورت موضعی استفاده می شود. به طور کلی، آروماتراپی استفاده از روغن عصاره‌ای گیاهان برای حمایت و تعادل ذهن، بدن و روح و روان است. عطردرمانی از دو کلمه «Aroma» و «Therapy» تشکیل شده است که به معنای بو و شفابخشی هستند.

در روش عطر درمانی، به جای گیاه كامل یا بخش‌هایی از گیاه، تنها از عطرهای گیاه استفاده می‌ شود. عطر گیاه از روغن‌های بودار ساخته شده كه به مقادیر گوناگون در اندام‌های متفاوت گیاه وجود دارند. آنها را می‌توان در ریشه، گل، برگ، تخم، و میوه، یا پوست گیاهان و حتی در شیره‌ای كه از برخی گیاهان بیرون می‌زند یافت.

یکی از مواردی که در طول روزهای پرمشغله کاری می‌تواند از میزان استرس و فشارکاری بکاهد، بوئیدن یک رایحه ملایم و خوشبو است. در واقع، تحریک پیاز بویایی با استشمام عطر منتج به آرامش اعصاب و کاهش استرس می‌شود. از این‌رو، امروزه کارشناسان طب سنتی تأکید زیادی روی استفاده از آروماتراپی دارند.

عطرها از طريق پوست و مخاط بيني جذب شده و بعد از 20دقيقه بر سيستم عصبي تاثير گذاشته و فرد را به آرامش مي‌رساند. عطردرماني می تواند جنبه عمومي داشته باشد و یا  براي درمان يك بيماري به صورت فردي استفاده می‌شود.

تحقیقات نشان می دهد که عطر می‌تواند بر هر چیزی، از قبیل خواب و احساسات، رانندگی، استرس، درد، تمرکز، حافظه و عشق، تاثیر بگذارد. در حالی که یک بار بو کردن اسطوخودوس باعث ترشح هورمون‌های خوشحالی می‌شود و ما را خوشحال می‌کند، بوییدن عطر گل رز باعث کاهش فشار خون می‌شود و مقدار کمی اکالیپتوس باعث هوشیاری می‌شود.

عطر هر کدام از اسطوخودوس، وانیل، قهوه و رز می‌توانند کمک کنند. آزمایشات بالینی نشان داده‌اند که عطر اسطوخودوس می‌تواند به برطرف کردن اضطراب، استرس، بی‌خوابی و دردهای پس از عمل جراحی کمک کند. محققان می‌گویند که آروماتراپی با اسطوخودوس فعالیت سیستم عصبی را کاهش و کیفیت خواب و آرامش را افزایش می دهد . عطر قهوه نیز می‌تواند منجر به تاثیرات آرام بخش شود. عطر وانیل نیز دارای تاثیرات آرام‌بخش و عطر گل رز باعث کاهش سرعت تنفس و فشار خون می‌شود.

نعناع، توت‌فرنگی و اسطوخودوس به افزایش تمرکز کمک می‌کنند. افشاندن عطر اسطوخودوس حین استراحت کارخانه در ژاپن نشان داد که تمرکز افراد پس از زمان استراحت افزایش می یابد. ورزشکارانی که نعناع بوییده باشند سریع­تر می‌دوند و تمرکز بهتری نسبت به آنهایی که استشمام نکرده بودند، داشتند. کودکان نیز هنگامی که در معرض بوی توت‌فرنگی تازه قرار گرفتند، امتحانات‌شان را بهتر دادند.

نوشته: ماهیده حبیبی

شما کاربران گرامی میتوانید محصولات متنوع مرتبط به علم آروماتراپی  ( شامل انواع عودهای معطر ، انواع مختلف اسانس ، مدل های مختلف شمع و ... ) را با بهترین کیفیت ساخت (محصول اورجینال) از فروشگاه اینترنتی تینوکالا بصورت آنلاین با مناسب ترین قیمت انتخاب نمایید و درب منزل یا محل کار خود دریافت نماییدهیچ مطلبی یافت نشد