نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن
  • تاریخ: یکشنبه 13 شهریور 1401 - 22:00
  • صفحه: وبلاگ
13 شهریور 1401

نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن

امروزه به دلیل وجود مشغله‌های ذهنی و جسمی، افراد به دنبال راهی برای گرفتن آرامش بیشتر هستند که هر کدام از آن‌ها، این کار را با روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. بسیاری از افراد برای آرامش جسم و ذهن موسیقی گوش می‌دهند، مسافرت می‌کنند، به طبیعت روی می‌آورند، ساز می‌نوازند، ورزش می‌کنند و دیگر کارهایی که باعث تسلی روح و جسم شوند را به عمل می‌آورند.

یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن آرامش بیشتر و تمرکز کردن، مدیتیشن است که برای انجام مدیتیشن، شما به یک محیط ساکت و امن، موسیقی آرامش بخش و شمع نیاز دارید. ما در این مطلب می‌خواهیم راجع به نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن صحبت کنیم؛ بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. 

نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن

به طور کلی می‌دانید که جهان ما از ۴ عنصر آب، خاک، آتش و باد تشکیل شده است و هر کدام از این عناصر نقش مهمی را در طبیعت اجرا می‌کنند. در این مطلب صحبت ما از عنصر آتش است که طبیعتی گرم دارد و این حرارت را به لحاظ معنوی، مادی و حسی به انسان و جهان منتقل می‌کند. در بسیار از ادیان مانند دین زرتشت، آتش به عنوان عنصری مقدس و پاک شناخته می‌شود که برای عبادت کردن از آن استفاده می‌کنند تا در حالت معنوی قرار گیرند. 

آتش نشانه‌ی نور، روشنی و گرما است که هر کدام از این موارد تاثیر بسیار خوبی در روند زندگی انسان ها، گیاهان و جانوران داشته‌اند. بزرگترین و مهم‌ترین مخلوق خداوند، آتش است که تاثیر بسزایی در زندگی دیگر مخلوقات دارد و به همین دلیل آتش از مقام بسیار بالایی در زندگی انسان برخوردار است. تمامی این موارد نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن هستند؛ زیرا شمع تولید آتش می‌کند و از آن برای موارد مختلفی مانند مدیتیشن استفاده می‌شود. 

مدیتیشن با شمع چیست؟ 

مدیتیشن با شمع از یوگای هاتا شروع شده است و شمع به عنوان عنصر اصلی در مدیتیشن به کار می‌رود. شما برای انجام مدیتیشن به تمرکز و آرامش نیاز دارید و شمع می‌تواند تمرکز بینایی شما را به شدت افزایش دهد که این موضوع تاثیر بسیار زیادی در تمرکز ذهنی شما دارد. 

نحوه استفاده از شمع در مدیتیشن

قبل از مدیتیشن، شما باید یک یا چند شمع را روشن کنید و به آتش یکی از این شمع‌ها نگاه کنید و بر روی آن تمرکز کنید. در واقع مدیتیشن و جمع کردن تمرکز، با نگاه کردن به یک نقطه آغاز می‌شود و شمع بهترین وسیله برای این کار است. 

مدیتیشن به نحوه انتقال سیگنال‌ها به مغز از طرف چشم‌ها بستگی دارد و با تمرکز بر روی شمع، می‌توانید از انتقال دیگر سیگنال‌ها جلوگیری کنید و در حالت کاملا شاهد قرار گیرید. جالب است بدانید که وجود انسان نیز از آتش است و به همین دلیل می‌تواند ارتباط بسیار خوبی با آتش برقرار کند و این عنصر به وجود او آرامش می‌بخشد. 

آیا شمع مدیتیشن می‌تواند خواسته‌ی ما را اجابت کند؟ 

وقتی که شمع را روشن می‌کنید، در واقع یکی از عناصر جهان هستی را فعال کرده‌اید و به دلیل انرژی مثبت و خالصی که در فضا ایجاد می‌کند، می‌تواند شما را به انرژی کائنات نزدیک‌تر کند و این مورد باعث می‌شود که درخواست شما به کائنات برسد و به نتیجه رسیدن نزدیک شود.

این خواسته باید از صمیم قلب و با تمام وجود باشد تا توسط کائنات شنیده شود. برای هر خواسته‌ای که دارید و در حالت مدیتیشن آن را درخواست می‌کنید، باید تنها یک شمع را در نظر بگیرید و اجازه دهید تا پایان این مدیتیشن شمع شما به طور کامل بسوزد و برای خواسته‌های دیگر یک شمع دیگر روشن کنید.

فواید مدیتیشن با شمع

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، مدیتیشن با شمع می‌تواند باعث افزایش تمرکز شود و به همین دلیل می‌توانید مراقبه‌ی خوب و تاثیرگذاری داشته باشید. علاوه بر آن مدیتیشن با شمع باعث پاکسازی بدن نیز می‌شود؛ زیرا اشکی که از شمع ریخته می‌شود، آلودگی محیط را از بین می‌برد. مدیتیشن با شمع بینایی شما را نیز بهبود می‌دهد؛ زیرا شمع خستگی چشم را می‌گیرد و تنبلی چشم را از بین می‌برد. 

کلام آخر

در این مطلب راجع به نقش و تاثیرات شمع در مدیتیشن صحبت کردیم و به شما گفتیم که چگونه می‌توانید از این ماده در مدیتیشن استفاده کنید. راجع به عنصر آتش و تاثیر آن در زندگی انسان نیز به طور کامل توضیح داده شد. شما می‌توانید هر نوع شمعی که مدنظر دارید را از وب‌سایت تینوکالا تهیه کرده و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

ارسال نظر