راهکار متفاوت برای خوشبوکردن و معطر کردن خودرو
  • تاریخ: دوشنبه 9 فروردین 1400 - 00:19
  • صفحه: وبلاگ
9 فروردین 1400

راهکار متفاوت برای خوشبوکردن و معطر کردن خودرو

عطر ماشین دقیقا همان چیزی بود که آن روز آرزویش را داشتم؛ هوای تابستان برخلاف سالهای گذشته گرمتر بود و در کنار خیایان منتظر ماشین بود. تاکسی پراید زرد رنگ پیش پایم توقف کرد و در صندلی جلو ماشین نشستم. چشمتان روز بد نبیند.

عطر ماشین دقیقا همان چیزی بود که آن روز آرزویش را داشتم؛ هوای تابستان برخلاف سالهای گذشته گرمتر بود و در کنار خیایان منتظر ماشین بود. تاکسی پراید زرد رنگ پیش پایم توقف کرد و در صندلی جلو ماشین نشستم. چشمتان روز بد نبیند. هر بار که راننده تکان می خورد بویی ناخوشایند از زبر بغل و زیر صندلی اش به مشامم می رسید. بوهای بدی که مخلوطی از زجرآورترین مواد روی زمین بود را که نپرس.

خیلی آرزو داشتم که هرچه زودتر از این تاکسی پر از بو پیاده شوم. شاید شما هم تجربه مشابهی در این زمینه داشته باشید.

چرا باید از عطر ماشین استفاده کنیم؟

استفاده از عطر ماشین یا هر ماده طبیعی و مصنوعی که سبب ایجاد محیطی دل پذیر در داخل ماشین به ویژه تاکسی ها و اتوبوس ها شود در دنیای پر از آلودگی امروز ضروری به نظر می رسد. اگر راننده تاکسی و اتوبوس سیگاری باشد که درصد نیاز بیشتر احساس می شود.

خوشبو کردن محیط ماشین از بعد دیگری نیز حائز اهمیت است و آن زمانی است که قرار است مدت طولانی تری را در ماشین خود سپری کنیم مانند وقتی که به مسافرت رفته ایم و مجبوریم شب در ماشین بخوابیم.

اگرچه استفاده از عطر ماشین یا هر خوشبو کننده دیگری برای ایجاد یک محیط دل پذیر در ماشین ضروری به نظر می رسد اما نکات دیگری نیز هست که با رعایت آنها می توانیم حداقل از ایجاد بوی بد در داخل ماشین خود داری کنیم.

سیگار کشیدن داخل ماشین، کثیف بودن یا نمودن روکش های صندلی های ماشین و انداختن مواد غذایی در لابه لای درز و زیر صندلی ها از جمله مواردی است که سبب بوی بد داخل ماشین می شود.

پس در کنار استفاده از عطر ماشین سعی کنید نظافت داخل ماشین خود را نیز رعایت کنید.

انواع مختلف عطر ماشین را بشناسیم

هر فرد بسته به سلیقه خود می تواند از بین انواع خوشبو کننده های ماشین یکی را انتخاب کند؛ خوشبو کننده های موجود در بازار امروزی را می توان به دسته های “خوشبو کننده های آهسته رهش، خوشبو کننده های دریچه کولر، خوشبو کننده های آویز، خوشبو کننده های عروسکی، خوشبو کننده های افشانه ای و خوشبو کننده های قطره ای” تقسیم کرد.

در زیر به روش استفاده از برخی از این خوشبو کننده ها که همان عطر ماشین شما است اشاره می کنیم:

عطرهای قطره ای

این خوشبو کننده که می تواند عطر ماشین شما محسوب شود، ساده و مقرون به صرفه می باشد. کافی است چند قطره از این ماده را روی یک تکه از پنبه یا یک تکه پارچه بریزید و آن را داخل محفظه کولر یا داشبورد قرار دهید. همچنین می توانید پنبه آغشته به این خوشبو کننده را به بخش های مختلف ماشین خود بمالید.   

خوشیوکننده داخل خودروخوشبو کننده خودرو

عطرهای آویز

این خوشبوکننده همان طور که نامش نشان می دهد باید از یک جای ماشین که معمولا آینه جلو ماشین است آویزان گردد. این نوع خوشبوکننده چون شکلی زیبا دارد می تواند علاوه بر نقش عطر ماشین در تزئین ماشین شما نیز نقش مهمی ایفا کند. این ماده ماندگاری بالایی دارد و در انواع مختلف یافت می شود. 

عطرهای افشانه ای

این نوع از خوشبوکننده ها چون در ترکیب خود الکل دارند زیاد ماندگار نیستند اما تنوع رایحه و جنس بوی آنها سبب شده طرفداران زیادی داشته باشد.  

عطرهای آهسته رهش

این خوشبوکننده ها که می توانند نقش عطر ماشین شما را بازی کنند همان طور که از نامش پیداست به آرامی و در مدت طولانی در فضای ماشین رها می شوند. چون شدت بو تند نیست برای کسانیکه به یک بهانه ساده سردرد می گیرد مناسب است. ماندگاری بالا و تنظیم زمان رها شدن در فضا از مزیت های این نوع خوشبوکننده ها می باشد.  

عطرهای ماشین با پایه طبیعی

در کنار استفاده از خوشبوکننده ها شامل عطر ماشین و اسپری می توانید از شمع نیز برای ایجاد محیطی دلپذیر در داخل خودرو خود استفاده کنید.  

بدین منظور یکی از شمع های خوشبو را در زیر صندلی یا هرجای دیگری که در معرض دید نیست نگهداری کنید.

استفاده از قهوه

یکی از راه های دیگر خوشبوکردن ماشین که می تواند نقش عطر ماشین شما را بازی کند استفاده از قهوه می باشد: یک جوراب یا پارچه نخی را با قهوه پر کنید و آن را زیر صندلی بگذارید بعد از چند ساعت حتما بوی قهوه شما را شگفت زده خواهد کرد. در این روش از پاکت پلاستیکی استفاده نکنید.

استفاده از جوش شیرین

در این روش شما از یک ماده طبیعی در نقش عطر ماشین خود استفاده می کنید: مقداری جوش شیرین را روی فرش و بین صندلی‌های خودرو بپاشید. البته کف و صندلی‌های ماشین باید کاملاً خشک باشند چون رطوبت اثر جوش شیرین را خنثی می کند. بعد از مدتی جوش شیرین استفاده شده در بین صندلی ها یا بخش های دیگر را جارو کنید.

استفاده از سرکه

در این روش طبیعی خوشبوکردن ماشین، سرکه و آب را به صورت پنجاه پنجاه مخلوط کرد آن را داخل یک آب پاش بریزید و روی بخش های مختلف ماشین بپاشید. سپس با یک پارچه نانو سطح صندلی را پاک کنید. درهای ماشین را باز بگذارید تا بوی سرکه کاملاً از بین برود.

استفاده از صابون‌های خوشبو

در کنار راه های طبیعی بالا می توانید از صابون های خوشبو نیز استفاده کنید. یک صابون خوشبو را تکه تکه کرده در بخش های مختلف ماشین که قابل دید نیستند قرار دهید. فرش ماشین خود را نیز با این صابون ها تمیز کنید.

استفاده از اسطوخودوس

استفاده از مخلوط ” آب مقطر، جوش شیرین، اسانس اسطوخودوس و اسانس بابونه”و پاشیدن آن روی قسمت های مختلف ماشین می تواند علاوه بر خوش بو کردن محیط داخلی ماشین آن را ضد عفونی نیز بکند.

مرکبات، عطر ماشین شما

مرکبات به ویژه پرتغال می تواند نقش عطر ماشین شما را بازی کند. برای این کار پوست پرتقال را در یک ظرف آب داغ بریزید و با حرارت ملایم بجوشانید و پس از خنک شدن آن را به قسمت های مختلف ماشین اسپری کنید.

به هر صورت عطر ماشین چه مصنوعی باشد و چه طبیعی می تواند داخل ماشین شما را به یک محیط مناسب برای رانندگی و حتی خواب تبدیل نمایند.